بازار مسکن پایتخت

گزارش مرکز آمار از بازار مسکن پایتخت

مرکز آمار ایران

مرکز آمار ایران از افزایش قیمت فروش و اجاره مسکن شهر تهران در ۳ ماهه بهار سال جاری خبر داد.
مرکز آمار ایران با انتشار گزارش اطلاعات قیمت و اجاره مسکن شهر تهران در بهار امسال اعلام کرد: متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۵۴۹۹ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۲۷ متر مربع بوده که نسبت به فصل قبل ۲.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳.۲ درصد رشد داشته، همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۳۹.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۰.۸ درصد، کاهش داشته است.
همچنین از کل معاملات انجام شده برای فروش زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، منطقه ۲ و منطقه ۲۰ با ۷.۶ درصد، دارای بیش ترین سهم و منطقه ۹ با ۰.۸ درصد، دارای کمترین سهم هستند.
متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی
متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۲۳۸۰ هزار ریال با میانگین مساحت ۸۶ مترمربع و متوسط عمر بنای ۹ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۳.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۷ درصد، افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۱۹.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳.۵ درصد، کاهش داشته است.
همچنین از کل معاملات انجام شده برای فروش زیربنای مسکونی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، منطقه ۵ با ۱۴.۲ درصد، دارای بیشترین سهم و منطقه ۲۲ با ۱.۱ درصد، دارای کمترین سهم هستند.
متوسط مبلغ اجاره ماهانه
متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۱۲۱۳۷ ریال با میانگین مساحت ۷۶ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۷.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹.۲ درصد، افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۴.۷ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶.۱ درصد، کاهش داشته است.
در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش ترین متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده، ۳۵۷۷۶۶ ریال با میانگین مساحت ۱۰۹ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ سال در منطقه ۱ و کمترین آن ۱۰۷۸۴۸ ریال با میانگین مساحت ۶۴ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۵ سال در منطقه ۱۹ بوده است. همچنین از کل معاملات اجاره زیربنای مسکونی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، منطقه ۵ با ۱۳.۵ درصد، دارای بیشترین سهم و منطقه ۲۲ با ۱.۲ درصد، دارای کمترین سهم می‌باشند.

منبع : اقتصاد آنلاین

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت املاک
سایت املاک
بالا