رنگ در معماری

رنگ در معماری

رنگ در معماری

کد مطلب : ۱۱۷۷

رنگ عنصری جدایی ناپذیر از جهان ماست، نه فقط در محیط طبیعی، بلکه در فضاهای معماری به شدت تاثیر گذار است. رنگ همیشه در روند تکاملی انسان نقش ایفا کرده است. محیط زیست با رنگ آن معنا شده، و فرآیندهای مغز و قضاوت های ذهن با رنگ صورت می پذیرد. تأثیر روانی، ارتباطات، اطلاعات، و اثرات آن بر روح و روان جنبه های فرآیند قضاوت ادراکی ما است. از این رو، اهداف طراحی رنگ به تنهایی در یک فضای معماری دکوراسیون نقش بسزایی دارد. مشاهدات تجربی و مطالعات علمی ثابت کرده اند که محیط زیست انسان به مقدار زیادی بر اساس ادراک حسی از رنگ واکنش در فضا های  معماری است. این مطالعات شامل رشته های روانشناسی، روانشناسی معماری، روانشناسی رنگ، عصب، ارگونومی بصری، و غیره است. به طور خلاصه، تایید می کند که واکنش انسان به رنگ به صورت روانی و فیزیولوژیکی تاثیر می گذارد. فابر Birren، پدر روانشناسی آمریکا کاربرد رنگ و برای اولین بار به ایجاد حرفه مشاور رنگ در سال ۱۹۳۶، اعلام کرد: ” مطالعه در رنگ در اصل یک علم روحی و روانی است ، رنگ به خودی خود به احساس اشاره دارد. ” تعیین یا طراحی رنگ دانستن این مورد است که پذیرش تحریک بصری، پردازش و پاسخ در رابطه با سیستم هورمونی، تولید بهترین فرصت برای رفاه انسان را تولید کند. این بیشترین اهمیت را در محیط های متنوع، مانند تجهیزات پزشکی و روانپزشکی، ادارات، کارخانه های صنعتی و تولید، امکانات آموزشی، خانه های سالمندان، امکانات تادیبی، و غیره دارد که هر کدام دارای وظیفه و عملکرد متفاوت است.

رنگ در معماری

یکی از نتایج قابل توجه در مورد معانی رنگ ها اینست که، تعداد زیادی از مطالعات مقایسه افراد بشر در سراسر جهان، از جمله مردان، زنان، کودکان تا بزرگسالان، مردم به معماران، و حتی میمون به انسان نشان می دهد که رنگ یک زبان بصری بین المللی است و بر روی ابنا بشر یک تأثیر مشابه دارد. درکی که از یک رنگ و پیامی که آن رنگ منتقل می کند از اهمیت زیادی برخوردار است که در ایجاد خلق و خوی روانی عملکرد یک فضای معماری را پشتیبانی می کند. یک کلاس درس دارای یک تابع متفاوت از یک اتاق بیمار بیمارستان؛ فضای اداری از یک خط تولید می باشد و بالطبع رنگ ها در جداسازی فضا ها نقش به سزایی دارند. به ذکر چند نمونه مربوط به رنگ و آنچه را که انتقال می دهد می پردازیم:

 

زرد تصوری از آفتاب را تداعی میکند ، دوستانه و نرم است. پیام این رنگ در فضای داخلی تحریک کننده است و معنای روشنایی می دهد.

قرمز برانگیختن است، پرشور، تحریک آمیز، آتشین، تهاجمی است. پیام این رنگ در داخل محیط تهاجمی است، پیشرفت، غالب است.

سبز  طبیعت است، آرام با پیام سادگی، امنیت و تعادل می باشد.

سفید بیانگر باز، گسترده، بی طرف، استریل، پیام خالص بودن، استریل و همچنین بی تصمیمی.

بدیهی است که این یک مثال بسیار کوچک از همه رنگ هاست.

رنگ در معماری

در مطالب آتی اطلاعات مفصل تری از نمونه رنگ های مناسب برای هر فضای معماری را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

منبع: سایت آرکینکت

مترجم: داود اسپیدمهر

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت املاک
سایت املاک
بالا