مهندسی اطفا حریق

مهندسی اطفا حریق

مهندسی اطفا حریق

 

کد مطلب : ۱۱۱۱۲

 

جزء کلیدی کارایی این سیستم ها، محل قرارگیری و نصب آنهاست. گرچه این سیستم تنها یکی از چندین گزینه ای است که تمامی مهندسان حرفه ای می توانند انتخاب کنند. ولی در عین حال می تواند گران و پیچیده باشد. فاکتورهایی مانند اموال سوخت [موجودی سوخت در محل]،‌ محل قرارگیری سیستم، تهویه اتاق و اندازه آتش سوزی همگی در کارایی این سیستم مهندسی تاثیر دارند (مایری، ۲۰۰۸).

علیرغم تمامی مزایایی که این سیستم دارد،‌ خالی از اشکال هم نیست.

مرور تحقیقات انجام شده در مهندسی اطفا حریق نشان می دهد که رعایت برخی نکات می تواند هر محلی را را از خطرات آتش سوزی در امان نگهدارد:

 

۱- بهترین و مطمئن ترین روش های حفاظت ساختمان از آتش سوزی، انتخاب ساختمان مناسب و سازماندهی و تجهیزات برنامه ریزی شده  به نحوی است که بتوان حوادث ناگهانی یا آتش سوزی را به سادگی مهار کرد و به سرعت از گسترش آن جلوگیری کرد.

 

۲- مکان ها بایستی طوری طراحی شوند که ساکنان بتوانند به راحتی با به صدا درآمدن زنگ خطر از ساختمان خارج شوند. عرض راهروها،  چیدمان میز و صندلی ها، مشخص بودن خروجی های اضطراری و … از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

۳- چک کردن مرتب سیستم های اعلام و اطفای حریق برای اطمینان از کارکرد درست آنها لازم است.

 

۴- در هنگام انتخاب یک سیستم اطفای حریق بایستی شهرت و تجربه فروشندگان و مشورت با مهندسان آتش نشانی را در نظر داشت.

 

۵- مهمترین نکته در بالا بردن سطح امنیت یک محل مهم، مدیریت نیروی انسانی است به این معنا که کارکنان باید تحت آموزش کامل قرار بگیرند  و سیاست گزاری های امنیتی کتابخانه برای آنها تشریح شود.

 

۶- از آنجا که تامین امنیت هزینه دارد، سطح امنیت هر ساختمان بسته به بودجه در دسترس است. قطعاً هزینه کردن برای برقراری امنیت در  کتابخانه امری توجیه پذیر است.

 

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت املاک
سایت املاک
بالا