برج پیزا مقاوم در برابر زلزله

برج پیزا مقاوم در برابر زلزله

برج پیزا مقاوم در برابر زلزله

کد مطلب : ۱۱۱۵۸

برج پیزا ، با کج شدن ناخودآگاه و ناخواسته، یکی از معروف ترین ساختمان ها در جهان است. این برج در دهه ۹۰ طی عملیات بازسازی تثبیت شده است .

برج پیزا بیش از ۶۰۰ سال قبل از باز سازی ، با متمایل شدن به یک طرف در زاویه ای خطرناک قرار داشت، ولی با وجود  زلزله های بزرگ متعدد  بدون آسیب باقی ماند.

در حال حاضر، یک تیم از مهندسان متوجه شدن که چگونه این برج در برابر زلزله مقاومت نموده است.

بلافاصله بعد از اینکه طبقه دوم در سال ۱۱۷۸ ساخته شد مشخص گردید که برج به سمتی متمایل شده است ، امام مهندسان کار را متوقف نکردند .

برای قرن ها، برج پیزا در زاویه پنج درجه ایستاده بود .  اما علیرغم آسیب پذیری ظاهری آن، این سازه حداقل از چهار زلزله قوی در این منطقه از سال ۱۲۸۰ تاکنون جان سالم به در برده است .

مسئله اینجاست که با این سازه کج چگونه توانسته در برابر این زلزله ها مقاومت نماید ، این امر بصورت یک رمز و راز باقی مانده است .

بنابراین، یک تیم تحقیقاتی شامل ۱۶ مهندس از موسساتی مانند دانشگاه بریستول و دانشگاه رم تار، برای بررسی گذاشته شد. محققان اطلاعات زمین شناسی، ژئوتکنیک و ساختاری برج و محوطه اطراف آن را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که همه اینها در کنار هم قرار می گیرند تا برج پیزا را به یک ویژگی منحصر به فرد اختصاص دهند.

در واقع، تعامل بین خاک و ساختار در بالای آن بسیار پویا تر از سایر ساختمان ها است.

جورج میلوناکیس، مهندس این مطالعه می گوید: “به طرز عجیبی، همان خاکی که موجب بی ثباتی شدید شد و برج را به آستانه فروپاشی آورد، می تواند برای کمک به باقی ماندن برج پیزا در برابر این گونه حوادث شناخته شود.”

نتایج به دست آمده باید به طور رسمی در کنفرانس اروپایی مهندسی زلزله در یونان در ماه آینده ارائه شود.

منبع: دانشگاه بریستول

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت املاک
سایت املاک
بالا