LEED چیست؟

LEED چیست؟

LEED چیست؟

کد مطلب : ۱۱۱۹۶

وبلاگ صنعت ساختمان آی شهر

در سال ۱۹۹۳ انجمن ساختمان سبز ایالات متحده تحت نظر کمیته محیط زیست انستیتو معماری آمریکا تشکیل شد این انجمن برای مدیریت و سنجش ساختمان‌های پایدار نیازمند یک ابزار بود. آنچه که امروز به نام گواهینامه لید شناخته می‌شود همان ابزار است. در سال ۱۹۹۸ اولین ویرایش گواهینامه لید برای ارزیابی ساختمان‌های سبز مورد استفاده قرار گرفته طی سالیان گذشته بارها این گواهینامه ویرایش شده است.

  • چه نوع ساختمان‌هایی گواهینامه LEED را دریافت می‌کنند؟

گواهینامه لید سعی بر این دارد که تمامی انواع ساختمان‌ها را مورد ارزیابی قرار دهد و می‌تواند برای تمام انواع ساختمان‌ها شامل ساخت و ساز‌های جدید و نوسازی‌های کلی ساختمان‌های موجود فضاهای تجاری، هسته یا پوسته یک ساختمان، مدرسه یا منزل، استفاده شود. البته این گواهینامه برای واحد‌های همسایگی، فضاهای بهداشتی و خرده فروشی‌ها نیز در چند پروژه در حال آزمایش شدن است تا امروز چیزی در حدود ۴.۵ میلیون فیت مربع ازاین گواهینامه استفاده کرده‌اند.

  • LEED چکار می‌کند؟

گواهینامه LEED یک سیستم امتیازی است پروژه‌های ساختمانی برای اینکه معیارهای ویژه ساختمان‌های سبز را داشته باشند و به عنوان یک پروژه سبز شناخته شوند می‌بایست امتیاز‌های گواهینامه لید را بدست آورند. این پروژه‌ها می‌بایست در هفت معیار گواهینامه لید پیش‌نیازهای سخت‌گیرانه آنها را کسب کرده تا در ادامه بتوانند امتیازهای این معیارها را کسب کنند.

پنج معیار اصلی این گواهینامه عبارتند از :

  1. پایداری سایت
  2.  کارایی آب
  3. انرژی و اتمسفر
  4. مصالح و منابع
  5. کیفیت فضای داخلی

و یک معیار که جدیدا اضافه شده با ماهیت خلاقیت در طراحی شناخنه می‌شود که قرار است آن دسته از معیارهایی را که در معیارهای پنج گانه طراحی محیطی لحاظ نشده‌اند را پوشش دهد.

LEED چیست؟

منبع همشهری

  • سایت مشارکت در ساخت املاک آی شهر : ishahr.co
  • سایت املاک آی شهر : ishahr.ir
  • سایت صنعت ساختمان آی شهر : ishahr.org

و یک معیار که جدیدا اضافه شده با ماهیت خلاقیت در طراحی شناخنه می‌شود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت املاک
سایت املاک
بالا