الزام ساختمان ها برای بهینه سازی مصرف آب

الزام ساختمان ها برای بهینه سازی مصرف آب

الزام ساختمان ها برای بهینه سازی مصرف آب

با استفاده از شیرآلات استاندارد بهینه ساز مصرف آب می توان در مصرف آب صرفه جویی بسیاری انجام داد.

کد مطلب : ۱۱۲۰۱

معمولا برای شستشو فشار آب اهمیت بالایی دارد، نه مقدار آبی که از لوله خارج می شود. وقتی از تجهیزاتی استفاده شود که هوا را با آب ترکیب کند و فشار آب را زیاد کند، خواسته مصرف کننده را اجابت می کند.

«تجهیزات کاهنده مصرف آب» شامل شیرآلات اتوماتیک، شیرآلات لمسی، شیرهای فشاری زمان دار و انواع ادوات کاهنده مصرفی است که با ترکیب آب و هوا، مصرف آب را بهینه می کنند؛ کارکرد این تجهیزات چنین است که آب را به میزان لازم در اختیار مصرف کننده قرار می دهد و با کاهش دِبی – مقدار آبی که از نقطه مشخص در واحد زمان عبور می‌کند – از هدر رفت آن جلوگیری می کند.

بازدید نمایید : سایت مدیریت ساختمان آی شهر

الزام ساختمان ها برای بهینه سازی مصرف آب

گزارش ایسنا در رابطه با آن :

الزام ساختمان‌های جدید برای نصب تجهیزات بهینه‌سازی مصرف آب

براساس ابلاغ ویرایش چهارم مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان از سوی سازمان نظام مهندسی، تمامی ساختمان‌های در حال ساخت موظف شده‌اند تجهیزات بهینه‌سازی مصرف آب در ساختمان‌ها و شیرهای بهداشتی مطابق استانداردهای مدیریت مصرف آب نصب کنند.

به گزارش ایسنا، مدیر دفتر مدیریت مصرف و مطالعات کاهش آب بدون درآمد آبفای استان تهران، ضوابط جدید قانون مقررات ملی ساختمان درباره انشعاب آب منازل برای صرفه‌جویی بیش‌تر مصرف آب را تشریح کرد.

صادق یونسلو در این باره گفت: تبدیل انشعاب آب بنایی به آب شرب، تنها درصورت تایید چک‌لیست‌های آبفا توسط مهندسان ناظر سازمان نظام مهندسی قابل انجام است.

وی یادآور شد: مطابق این مبحث از قانون مقررات ملی ساختمان، مقدار مصرف آب در لوازم بهداشتی باید به کمک شیرهای مناسب و استفاده از لوازم کنترل مقدار جریان در هر مصرف‌کننده به میزان تعیین‌شده در این قانون محدود شود.

او افزود: بر این اساس باید حداکثر خروجی آب مصرفی در دست‌شویی خصوصی شش لیتر، دست‌شویی عمومی دو لیتر، دست‌شویی با شیر خودکار شش لیتر، دوش هشت لیتر، سینک هشت لیتر، فلاش تانک دو حالته سه و شش لیتر در هر ریزش و شیر آفتابه شش لیتر در دقیقه باشد.

بر اساس اعلام وزارت نیرو، یونسلو ادامه داد: به منظور تدوین و پیاده‌سازی الزام‌های مدیریت مصرف آب در ساختمان‌های در حال ساخت، در تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان نظام مهندسی کشور صورت گرفته بود، نزدیک به ۲۰۰۰ مهندس ناظر این سازمان با اصول مدیریت مصرف آب در ساختمان‌های دولتی و مسکونی آشنا شدند.

مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان، بیانگر حداقل الزام‌ها در مورد تاسیسات بهداشتی است و در این مبحث مواردی از قبیل لوله‌کشی و ذخیره‌سازی آب مصرفی در ساختمان، لوله‌کشی بهداشتی فاضلاب، لوله‌کشی آب باران ساختمان، توزیع آب مصرفی در ساختمان، بست و تکیه‌گاه ارائه شده است.

الزام ساختمان ها برای بهینه سازی مصرف آب

  • سایت املاک آی شهر : ishahr.ir
  • سایت مشارکت در ساخت آی شهر : ishahr.co
  • سایت صنعت ساختمان آی شهر : ishahr.org
  • سایت مدریت ساختمان آی شهر : ishahr.net

الزام ساختمان ها برای بهینه سازی مصرف آب

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت املاک
سایت املاک
بالا